GsM vo Viechtachu, Viechtach na GsM

AdminNovinky

V nemeckom Viechtachu sa od 18. do 22. marca 2024 konal výmenný pobyt založený na spolupráci škôl z Nemecka, Slovenska a Českej Republiky. Zúčastnili sa ho aj naši študenti pod vedením pána učiteľa Roháča.

Týždeň, ktorý sme tam strávili, v nás všetkých zanechal zážitky, na ktoré budeme ešte dlho spomínať. Po dlhej ceste vlakom a zastávke v Prahe, sme konečne dorazili do malého nemeckého mestečka Viechatch. Tu nás už očakávali  naši výmenní partneri, s ktorými sme boli už dlhší čas v kontakte online. Určite boli na nás zvedaví a možno aj mali trochu strach. Všetkých nás srdečne privítali a odviezli k sebe domov, kde sme už od prvých momentov mohli pozorovať čaro a krásu Bavorska.

Na ďalší deň sme si užívali aktivity v škole, ktoré nám mali pomôcť spoznať tradície a históriu ich kraja. Plieskanie bičom, typické bavorské jedlá či zdobenie medovníkov – každý si našiel niečo svoje. Na druhý deň sme vyrazili do národného parku Bavorský les, kde sme prešli chodník korunami stromov a žasli nad krásami nemeckej prírody.

Unavení po celom dni v prírode sme v stredu zvolili poznávanie nemeckej histórie v neďalekom meste Regensburg, v ktorom sme zažili zaujímavý a nevšedný výklad o mestských pamiatkach. Potom sme v meste plnom vysokých veží mali voľný program.

Plní zážitkov v predposledný deň sme sa v škole venovali skupinovým projektom na témy z ekológie a udržateľnosti trvalého rozvoja a zdrojov našej zeme. Mali sme možnosť spoznať sa s ďalšími ľuďmi a trénovali sme vzájomnú spoluprácu aj napriek častým jazykovým bariéram. Oboznámiť sa s nemeckým školským systémom, ktorý sa od nášho mierne líši.

Večer nám naši výmenní partneri prichystali rozlúčkovú večeru s popoludním plným zábavy v podobe bowlingu, laser gamu ci motokár. A prišiel piatok, náš posledný deň. Škola si pre nás na rozlúčku prichystala občerstvenie a prezentovanie našich projektov z predošlého dňa. Napriek tomu, že sa náš odchod blížil a najradšej by sme ho oddialili, naša dobrá nálada neopadla a v átriu školy sme to roztočili na slovenské a české hitovky, ktoré si obľúbili aj samotní Nemci. Avšak čas sa neodkladne krátil a prišiel moment, kedy sme sa museli rozlúčiť. Nikto z nás však nezúfal, keďže sme vedeli, že po Veľkej noci sa úlohy vymenia a my privítame Nemcov u nás na Slovensku.

Mesiac po úžasne strávenom týždni, ktorý bol plný nezabudnuteľných zážitkov a počas ktorého sme položili základy nášho teraz veľmi dobrého kamarátstva, nastal čas, aby aj oni spoznali naše krásne Slovensko. 14. apríla každý z nás už nedočkavo čakal na svojho zahraničného kamoša. Veľmi sme sa tešili z ich príchodu, úsmevov od ucha k uchu na železničnej stanici bolo takých 40 😊. S veľkým nadšením a s nádejou, že sa im program, ktorý sme pre nich pripravovali, bude páčiť, sme si každý svojich kamošov vzali domov a opäť sa cítili rovnako šťastne ako pred mesiacom.

V prvý deň, kedy oficiálne vstúpili do našej školy po prvýkrát, sme ich privítali na „slovenský spôsob,” a to chlebom a soľou. Ponúkli sme im aj „ochutnávku” z našej ľudovej kultúry a telocvičňu zaplnila lahodná melódia našich typických ľudových piesní v podaní Daniela Saba (harmonikár, 3.A) a Petra Dlugoša (huslista, 2.C). Krásou oplývali aj naše dievčatá (Simona Drobná,3.C a Ella Hatallová, 2.A), ktoré vystúpili v typických slovenských ľudových krojoch a vytancovali našich zahraničných kamošov. Naučili sme ich našu príznačnú karičku a rôzne iné tanečné kroky, ktoré im išli ako od ruky :). Neskôr sme im pripravili trochu relaxačnejší program, keďže dlhá cesta ich dostatočne unavila. Naše milé „moderátorky” (Ľudmila Blašková, 2.BA, Zuzka Vysocká z 1.A a Soňa Pariľaková z 1.BA) sa postarali o odprezentovanie slovenských ľudových zvykov počas Veľkej noci, ktoré sa im, mimochodom, veľmi pozdávali :). Vyskúšali si maľovať veľkonočné vajíčka a ich výtvory naozaj stáli za to! Následne sme sa počas veľkej prestávky pobrali vonku a spolu s ďalšími žiakmi z našej Moniky sme si spolu zatancovali na multifunkčnom ihrisku rôzne tanečné žánre. Po návrate do tried sme pokračovali v našom programe, kde nasledoval „jazykový workshop”, na ktorom sme sa veľmi veľa nasmiali. Hostia z Viechtachu sa pokúšali uhádnuť, čo znamenajú niektoré slová a výrazy prevzaté z nemeckého jazyka. Okrem toho si vyskúšali vysloviť slovenské jazykolamy a zaspievali sme si spoločne slovenské pesničky.

Následne sme sa presunuli do centra Prešova, kde im naši sprievodcovia (Tamarka Demeterová 3.BA, Barborka Kyseľová 3.BA a Damián Dzurovčín, 1.BA) porozprávali o rôznych skvostných pamiatkach a pamätihodnostiach Prešova, ako napríklad Gréckokatolícky chrám, Konkatedrála sv. Mikuláša, fontána v mestskom parku atď. Do nášho individuálneho programu sme pre nich zahrnuli kolotoče, ktoré v  ten týždeň hosťovali v Prešove a veľmi sme si to spolu užili.

V druhý deň nášho programu sme spoločne navštívili Košice. Počasie nám síce veľmi neprialo, ale optimizmus z nás vyžaroval aj cez to premočené oblečenie. Navštívili sme Múzeum komunizmu, v ktorom sme sa dozvedeli niečo z tej neslávnej doby na Slovensku. Mnoho faktov nás všetkých prekvapilo a miestami až šokovalo. Prehliadka bola dlhá, ale nikto z nás sa nenudil, pretože sprievodcami bolo všetko perfektne a záživne podané. Neskôr sme sa spoločne presunuli do centra Košíc, aby sme im predstavili krásy a zaujímavosti nášho druhého najväčšieho mesta na Slovensku.

V stredu sme sa spoločne vybrali o niekoľko metrov vyššie a trochu viac na severozápad Slovenska od Prešova – do našich nádherných Tatier. Ukázali sme im Popradské a Štrbské pleso, jedni z najkrajších plies u nás. Veľmi sme si to užili. Po našom spoločnom programe sme pre nich vymysleli individuálny program mimo školy, na ktorý nám poskytla miesto Tamarka Demeterová z 3.BA (ĎAKUJEME!!!) na ranči ich rodiny. Jazdili sme  na koníkoch a večer sme  spoločne oslávili narodeniny našej Simonky Drobnej (3.C), ktorej sme všetci zaspievali a popriali „všetko najlepšie” v anglickej, nemeckej a slovenskej verzii.

Predposledný deň sme sa vybrali na výlet do Starej Ľubovne, kde sme navštívili Ľubovniansky hrad a neďaleký skanzen. So skvelou sprievodkyňou sme si my oživli našu dávnu históriu a naši kamoši sa dozvedeli o nás zase niečo naviac. Veľmi sa nám to páčilo a  odchádzali sme s plnými galériami v telefónoch. Neskôr sme sa naobedovali na miestnom salaši, v ktorom mohli naši nemeckí návštevníci ochutnať tradičnú slovenskú kuchyňu a jej špeciality. Ohlasy boli len pozitívne. 🙂

Aj napriek tomu, že sme si uvedomovali, že sa nám náš spoločný čas kráti, sme si aj náš posledný deň užili naplno. Preskúšali sme našich nemeckých kamošov pomocou Kahootu, ktorý si pre nás pripravila Lenka Brédová (2.BA) a osladili sme im deň našimi typickými slovenskými koláčmi, za ktoré ďakujeme Majke Červenickej (2.BA), Barborke Kyseľovej (3.BA), Simonke Drobnej (3.C), Emme Komlošovej (2.BA) a mnohým ďalším spolužiačkam, ktorých pomoc nám všetkým padla veľmi vhod. Po úsmevných chvíľach padlo dokonca aj zopár slzičiek, keď sme všetkým premietli video s fotkami a videami z celého týždňa, ktoré si pre nás prichystala Mária Pivovarničková z 2.BA. Poobede sme sa boli s nimi ešte poslednýkrát poprechádzať po meste, dokonca sme ich vzali aj na kostolnú vežu, z ktorej si mohli pozrieť Prešov z „vtáčej perspektívy”. Poobede nám náš skvelý pán riaditeľ rezervoval telocvičňu a usporiadali sme ešte spoločnú rozlúčkovú párty, na ktorej sme sa poriadne vyšantili.

V sobotu padali na železničnej stanici padali aj slzy, pretože čas, ktorý sme spolu strávili, bol pre nás plný zážitkov a bohatých spomienok, na ktoré určite nikdy nezabudneme. Samozrejme, naše priateľstvá tu nekončia a už teraz plánujeme ďalší spoločný týždeň.

V neposlednom rade by sme chceli takto poďakovať aj pánovi učiteľovi Roháčovi a pánovi riaditeľovi, ktorí na nás dávali pozor vo Viechtachu a veľmi nám pomáhali, keď prišli naši kamoši sem. Ďakujeme za túto skúsenosť, ktorú môžeme len odporučiť aj ostatným študentom, pretože im neostanú len fotky, ale aj živé spomienky, neopakovateľné zážitky a hlavne úžasné priateľstvá. Ďakujeme.

Mária Červenická a Mária Pivovarníčková, II.BA